INFORMACJE PRAKTYCZNE

PIELGRZYMKA DO FATIMY  NA 100 ROCZNICĘ OBJAWIEŃ

MATKI BOŻEJ W COVA DA IRIA

LIZBONA - CABO da ROCA - PORTO - COIMBRA - SANTIAGO DE COMPOSTELA -  FATIMA - BATALHA - NAZARE - SANTAREM

TERMIN: 28.06- 05.07.2017

Wyjazd

1. Wylot w  środę, 28 czerwca 2017 o godz. 6.10 z Pyrzowic. do Frankfurtu (7.50). Z Frankfurtu o godz. 13.10 do Lizbony. Lizbona 15.10.
  2. Autobus w środę, 28 czerwca 2017, o godz.2.00 w Komprachcicach - wyjazd 2.15.
  3. Przylot powrotny w środę, 5 lipca  2017. z Lizbony o 16.10 do Frankfurtu (20.10). Z Frankfurtu o 21.55 do Pyrzowic (23.20). Przejazd autokarem do Komprachcic.

Bagaż główny

1. Walizka powinna być opisana:

a)      imię i nazwisko,

b)      adres zamieszkania: ulica, miasto z kodem oraz nr domu i mieszkania,

c)      kraj zamieszkania (Polska - Poland).

2.      Waga bagażu głównego nie może przekraczać 23 kg na osobę.  (Małżeństwa oraz rodzice z dziećmi powinni mieć 2 osobne walizki po 23 kg lub jedną o wadze nie wyższej niż 32 kg).

Maksymalne wymiary bagażu nie mogą przekroczyć 158 cm (szerokość + długość + wysokość).

3.      Do bagażu głównego należy spakować lekarstwa, wszystkie substancje płynne (woda, krem, szampon, dezodoranty, pasta do zębów, etc. oraz metalowe pilniczki, scyzoryki, nożyczki, igły.

Bagaż podręczny

1. Bagaż podręczny nie może być cięższy niż 8 kg i zabieramy go ze sobą na pokład samolotu.
  2. Wymiary bagażu podręcznego max. 55 x 40 x 23 cm
  3. W bagażu podręcznym NIE może być przedmiotów uznawanych za potencjalne zagrożenie, np.: scyzoryk, nożyczki, pilniczek, igła, pióro z metalową końcówką.
  4. W bagażu podręcznym NIE można przewozić płynów w opakowaniach większych niż 100 ml: woda, dezodorant, krem, pasta do zębów, szampon,itp.
  5. Lekarstwa potrzebne na czas podróży należy pokazać w czasie odprawy bagażu, celem otrzymania torebki foliowej, gdzie można je przewieźć.
  6. Diabetycy przewożący igły w bagażu podręcznym powinni mieć zaświadczenie lekarskie w j. angielskim lub przetłumaczone na j. angielski przez tłumacza przysięgłego.
  7. Osoby z metalowymi implantami powinny mieć zaświadczenie lekarskie w j. angielskim lub przetłumaczone na j. angielski przez tłumacza przysięgłego.
  8. Osoby z rozrusznikiem serca powinny mieć zaświadczenie lekarskie w j. angielskim lub przetłumaczone na j. angielski przez tłumacza przysięgłego.
  9. W bagażu podręcznym powinno się przewozić: laptopy, aparaty fotograficzne oraz inne urządzenia, które mogłyby ulec uszkodzeniu w bagażu głównym.
  10. Na pokładzie samolotu wszystkie urządzenia elektroniczne muszą być WYŁĄCZONE, również telefony komórkowe.

Telefon komórkowy

1. Jeśli zabieramy telefon komórkowy należy zabrać również ładowarkę.
  2. Telefon komórkowy na pokładzie samolotu musi być WYŁĄCZONY.
  3. Przed podróżą należy sprawdzić u operatora:

a)      czy w telefonie włączony jest roaming, umożliwiający nawiązanie połączenia z zagranicy,

b)      koszt połączeń i sms’ów,

c)      czy włączona jest poczta głosowa, a jeśli jest włączona zalecamy WYŁĄCZENIE jej na czas pobytu poza granicami kraju.

Co należy zabrać?

1.      dowód osobisty; zrobić sobie dodatkowo ksero dowodu.

2.      pieniądze EURO, kartę płatniczą,

3.      w pierwszym dniu pilot zbiera 60.- Euro na realizację programu

4.      w sanktuariach na Mszach św. zbierana jest ofiara po (najmniej) 1.- E – zwyczajowo na utrzymanie sanktuarium

5.      wszystkie regularnie zażywane lekarstwa,

6.      okulary słoneczne, nakrycie głowy, krem z filtrem,

7.      strój kąpielowy, buty lub klapki do chodzenia po wodzie i plaży, ręcznik,

8.      zwiedzanie obiektów sakralnych: odpowiedni strój; warto mieć przy sobie chustę, którą można się okryć

9.      parasol, peleryna lub nieprzemakalna kurtka,

10.    dla wygody najlepiej chodzić z małym plecaczkiem,

11.    aparat fotograficzny z ładowarką (lub zapasowe baterie),

12.    telefon komórkowy z ładowarką,

13.    WYGODNE, sprawdzone buty.

Zasady bezpieczeństwa

1.      Nie oddalać się od grupy w pojedynkę i bez poinformowania o tym pilota,

2.      Nie trzymać pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu,

3.      Mieć pod ręką drobne pieniądze na zakupy,

4.      Należy uważać na złodziei – zwłaszcza w tłumie!

5.      Nie zostawiać torebki, plecaka bez nadzoru – również w kościele.

Ubezpieczenie

O wszystkich zdarzeniach podlegających ubezpieczeniu (związanych z bagażem lub stanem zdrowia) należy niezwłocznie poinformować pilota.

Ubezpieczenie bagażu (zgodnie z Ogólnymi Warunkami SignalIduna) dotyczy tylko bagażu, który jest we właściwy sposób zabezpieczony, czyli np.: bagaż zamknięty w lukach bagażowych autokaru lub w pokoju hotelowym.

Program

1.      Śniadania i obiadokolacje w hotelu (napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo).

2.      Pokoje 2-osobowe i 3-osobowe

3.      Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

4.      Pozytywne nastawienie i bardzo dobry humor.