PIELGRZYMKA DO FATIMY  NA 100 ROCZNICĘ OBJAWIEŃ

MATKI BOŻEJ W COVA DA IRIA

LIZBONA - CABO da ROCA - PORTO - COIMBRA - SANTIAGO DE COMPOSTELA -  FATIMA - BATALHA - NAZARE - SANTAREM

TERMIN: 28.06- 05.07.2017

RAMOWY PROGRAM:

1 dzień: Wyjazd z umówionego miejsca o godz. 2:00 w nocy. Przejazd autokarem na lotnisko w Katowicach. Przelot do LIZBONY z przesiadką we Frankfurcie. Przejazd do centrum, zwiedzanie: zabytkowa średniowieczna dzielnica  z pchlim targiem Alfama, położona u stóp Zamku Św. Jerzego, katedra Se,  kościół Św. Antoniego Padewskiego- stojący w miejscu domu rodzinnego Świętego, dzielnica Belem, z pięknym klasztorem Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata oraz Wieża Belem. Wieczorem przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

2 dzień: po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Cabo da Roca- najdalej na zachód wysuniętego przylądka Europy. Będziemy podziwiać widok na wspaniałą panoramą Atlantyku z perspektywy 140 m. urwiska. Następnie przejazd do SINTRY wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W centrum zobaczymy m.in. dawną letnią rezydencję królewską- Pałac Narodowy. Po południu przejazd do PORTO- niezwykłego i drugiego co do wielkości miasta Portugalii, malowniczo położonego nad brzegami rzeki Duoro, gdzie w dolinie rzeki rozciągają się słynne winnice. Zwiedzanie historycznego centrum: kościół Św. Franciszka, Katedra Se z tarasem widokowym, most Ponte de Dom Luis I, nastrojowa dzielnica Ribeira. Na koniec zwiedzania proponujemy rejs po Duoro i podziwianie widoku Porto od strony reki. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg

3 dzień: po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do BRAGA będącego jednym z najstarszych miast Portugalii, kolebki chrześcijaństwa na zachodzie Płw. Iberyjskiego. Zwiedzanie Sanktuarium Bom Jesus z malowniczą drogą krzyżową i imponującymi schodami- to religijny i architektoniczny symbol Portugalii. Po południu przejazd do SANTIAGO DE COMPOSTELA- jednego z najstarszych po Jerozolimie i Rzymie sanktuariów pielgrzymkowych świata. Modlitwa przy grobie Świętego Jakuba, następnie zwiedzanie barokowej katedry oraz spacer malowniczymi uliczkami miasta. Wieczorem przejazd do domu pielgrzyma w okolicach Santiago. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Śniadanie. Msza św. Wyjazd w kierunku Fatimy. Po drodze zwiedzanie COIMBRY- dawnej stolicy Portugalii. Zobaczymy m.in. najstarszy uniwersytet w Portugalii, Starą Katedrę oraz Klasztor SS. Karmelitanek, gdzie przebywała Siostra Łucja. Wieczorem przyjazd do FATIMY. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień (niedziela): Śniadanie. Całodzienny pobyt w FATIMIE. Udział we Mszy św.  Czas wolny na indywidualną modlitwę i zakup pamiątek. Wieczorem obiadokolacja. Dla chętnych udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej. Nocleg

6 dzień: Śniadanie. Udział we Mszy św. w sanktuarium. Nawiedzenie kaplicy objawień, która powstała w miejscu, gdzie zjawiła się Matka Boża. Przejście do Bazyliki Różańcowej, w której znajdują się groby małych wizjonerów (Hiacynty i Franciszka) oraz siostry Łucji dos Santos. Przejazd do miejsc związanych z życiem pastuszków: do wioski ALJUSTREL, gdzie znajdują się ich rodzinne domy. Udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwa w dolinie CABECO, gdzie w 1916 roku małym pastuszkom objawił się Anioł Pokoju prosząc o wynagrodzenie za grzechy świata. Powrót do Fatimy. Czas wolny na prywatną modlitwę i indywidualne nawiedzenie sanktuarium. Wieczorem Obiadokolacja. Udział w modlitwie różańcowej i procesji światła połączonej z niesieniem figury Matki Bożej. Nocleg.

7 dzień: Po śniadaniu przejazd do starego Sanktuarium Maryjnego z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Karmiącej w NAZARE, w dzielnicy „O Sitio” usytuowanego na szczycie klifu, z którego rozpościera się majestatyczny widok na wspaniałe plaże dawnej miejscowości rybackiej, która obecnie posiada statut nadmorskiego kurortu. Wypoczynek nad oceanem. W drodze powrotnej krótki postój w miejscowości BATALHA. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej uchodzącego za wspaniałe arcydzieło gotyku, z grobowcami władców portugalskich, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem powrót do Fatimy, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: po śniadaniu przejazd do LIZBONY. Po drodze krótki postój w SANTAREM- miejscu Cudu Eucharystycznego z 1247 roku. Czas wolny na ostatnie zakupy. Około 13:00 przejazd na lotnisko i wylot do Katowic. Transfer autokarem do miejsca wyjazdu (powrót do Komprachcic po północy)

CENA:    3.490 zł/os.

ŚWIADCZENIA:

- przelot samolotem,

- opłaty lotniskowe, bagaż,
- przejazdy klimatyzowanym, komfortowym autokarem w Polsce i Portugalii,
- zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 2*/3* (4 noclegi w Fatimie, 1 nocleg w Lizbonie, 1 nocleg w Porto, 1 nocleg w Santiago de Compostela), pokoje 2-3- osobowe z łazienkami,
- wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji,
- opieka pilota- przewodnika,

- duchowa opieka kapłana,

- ubezpieczenie KL , NNW, CP (choroby przewlekłe) SIGNAL IDUNA S.A.,

- rezerwacja mszy św.

UWAGI:

Na realizację programu należy przygotować kwotę 60 €/ os. (zbierane przez pilota). Podana kwota zawiera: bilety wstępu, lokalnych przewodników, taksę turystyczną w Lizbonie, rejs po rzece Duoro w Porto.

Program przygotowany w oparciu o przeloty liniami Lufthansa:

TAM 28.06

Katowice 06:10-  Frankfurt 07:50